AKTUALITA

Pracovat a přitom se stát mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu? Vít Pavlišta dokazuje, že to jde!

Autor: ET
Datum:

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

 

1. Jak by jsi popsal letošní sezónu, která byla velice úspěšná? Co byl tvůj letošní vrchol?

 

Letos se mi povedla především jarní část sezóny. Dařilo se mi na silnici, v krosu i do vrchu. Zvládl jsem letos bez dlouhých běžeckých pauz přečkat zimu a bylo to vidět. Stal jsem se na jaře vícemistrem republiky v krosu, mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu. Největší můj letošní úspěch byl určitě výkon na Pražském maratonu. Podařilo se mi vyhrát mezi českými běžci a výrazně si posunout osobní rekord.

2. Byla nějaká změna v Tvém tréninkovém plánu oproti loňskému roku?

 

Zimní příprava byla víceméně stejná jako předchozí roky. Naběhal jsem o něco víc kilometrů, ale skladba tréninků se nezměnila. Výraznější změny v mém tréninku nastaly až po Pražském maratonu, kdy mi můj zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova a tím jsem získal možnost trénovat dvoufázově. Dlouho jsem se ale v červnu trápil se zraněními a začal znovu pořádně trénovat až začátkem srpna. Na podzim se mi už nic moc zaběhnout nepodařilo. 2. místo z mistrovských Běchovic a vítězství mezi Čechy na Ústeckém půlmaratonu sice nebyly špatné výsledky, ale očekávání jsem měl pro podzimní část sezóny vyšší.

3. Letos sis vyzkoušel i jiné typy běžeckých závodů. Nastane nějaká změna v Tvém hlavním zaměření?

 

Na jarní část sezóny žádné změny neplánuji a chtěl bych být vidět především na silnici. Chci stlačit svůj čas na maraton co nejvíce pod 2:17 a pokusit se nominovat na olympijské hry do Ria. Cíl je to sice vysoký, ale motivuje mě na sobě makat. Pro zbytek sezóny zatím žádný konkrétní plán rozmyšlený nemám. Budu běhat závody, které mě baví. Nejspíš od všeho trochu.

4. Dokázal by jsi poradit lidem, kteří chtějí vedle svého zaměstnání kvalitně běhat? I Ty nabíháš kilometry a trénuješ až po práci, tak to velice dobře znáš.

 

Při zaměstnání se dá kvalitně natrénovat, ale nese to s sebou nějaké oběti. Během pracovního týdne se nic moc jiného kromě práce, tréninku a regenerace stihnout nedá. Veškeré další zájmy a povinnosti musí člověk odsunout na víkend. Musíte být opravdu silně přesvědčení, že to má smysl, protože běhat každý den ve tmě, často dešti a sněhové břečce po špinavých silnicích není pro každého. Trénink mi zabere denně maximálně 2 hodiny. V porovnání s jinými sporty to není podle mě zas tak moc. Navíc můžete vyběhnout odkudkoliv. Třeba rovnou z práce směrem domů.

5. Prozradil by jsi čtenářům, jestli máš nějaké speciální stravovací návyky při trénování, závodění a jaké je tvé běžné stravování?

 

Moje běžné stravování není nic moc, což si uvědomuji a třeba se mi podaří něco s tím časem udělat. Jím, co mi chutná a většinou to nejsou úplně zdravé potraviny. V den závodu jsem už ale samozřejmě na sebe přísnější a jím jen to, co mám ověřené a funguje mi. Moje závodní a předzávodní strava se skládá především z Enervit Pre Sportů před výkonem a Enervitine koncentrátů během výkonu.

6. Vítku, poslední otázka. Jak hodláš naložit s volným časem po sezóně?

 

Jedu na dovolenou, chodím víc mezi kamarády, za kulturou a aktivně regeneruji. Mám rád tato období. Po pár týdnech už mi ale trénink začne zase chybět.

 

 

Děkujeme Ti za Tvůj čas a přejeme úspěšné vkročení do nové sezóny a pořádný odpočinek po sezóně.

 

SPOLUJÍZDA

Nabídka
Poptávka
15-05-2014 15:11:17
Holešov -> Kouty nad Desnou